Synagoge
Het museum stelt de kleerhangers op prijs. Er is lang gezocht naar zulke kledinghangers, zo heeft medewerkster Femke Schippers eerder laten weten aan Weltevrede. Tot nog toe beschikte het museum over slechts één exemplaar, van Kledingmagazijn Van Huiden, dat destijds gevestigd was op nummer 280 van de Voorstraat. Het museum beschikt ook over de kapstok van de (afgebroken) synagoge aan de Varkenmarkt in Dordrecht. “Daar passen de hangers mooi bij”, vindt Schippers.
Eind 2015 kreeg de werkgroep drie klerenhangers tegelijk aangereikt, van Van Huiden, van Fortuin’s Kleedingmagazijnen (Voorstraat 180) en van Kledingmagazijn H. Breemer en Zoon (Voorstraat 32-34). Die hangers werden afgestaan door Dordtenaar Dick Kraaijveld (1926), die in Dubbeldam woonde. Hij, een gepensioneerde bankbediende, had de klerenhangers op zijn beurt van zijn vader gekregen, Johannes (‘Jan’) Kraaijveld, die in zijn werkzame leven een controleur en meteropnemer was.
Onverslijtbaar
In een vroeg artikel op de Dordtse website Stolpersteine, verhaal 4 van 382 verhalen, werd uitvoering bericht over deze schenking. Daarin wordt ook het gedicht vermeld dat de Dordtse dichter, schrijver en vertaler Kees Buddingh’ (1918) schreef over het exemplaar dat hij had van een hangertje van Breemer en Zoon. “’k Gebruik ’t vrij vaak: ’t is van haast onverslijtbaar hout”, meldde Buddingh’, die in 1985 is overleden. Aanvullend schreef hij in hetzelfde gedicht over de familie Breemer: “In ’43 werden ze verraden. Wanneer dat niet gebeurd was, zou mijn broer misschien nog met de dochter zijn getrouwd.”
De Stichting Werkgroep Stolpersteine Dordrecht, opgericht op 15 april 2013, wordt niet opgeheven, maar gaat een slapend bestaan leiden. In de afgelopen jaren heeft zij voor alle joden die tijdens de Tweede Wereldoorlog in Dordrecht woonden of er (in onderduik) verbleven, struikelsteentjes laten leggen, in verreweg de meeste gevallen op hun laatst bekend adres. Dat zijn er in totaal 199 geworden.
Waar en voor wie de Stolpersteine zijn aangebracht, is terug te vinden via deze link.
|
|